Türkiye’nin Geleceği Müteşebbis Gelişim‘dedir. İnsanlara hizmet kendimize hizmettir.

Müteşebbis Gelişim Vakfı (MESVAK) özetle; işadamı yetiştirme, geliştirme, yerel ve bölgesel kalkınmaya mesleki eğitim yoluyla destek olmak amacıyla 24 Haziran 1999’da kurulmuş ve amacının dışına çıkmadan istikrarlı yürüyüşüyle tamamen mensuplarımızın verdiği cüzi bağışlarla bugün Vakıf kendi mülkünde faaliyetlerini sürdürmektedir.

Vakfın kuruluş senedindeki amaçlara baktığımızda; yaşamak için yaşatmayı, kazanmak için kazandırmayı, helalinden maddi ve manevi kazandırmayı, müteşebbisi, girişimciyi desteklemeyi amaçlayan bir vakfı görmekteyiz. Görüldüğü üzere, VAKIF hizmetleri kendimiz ve kendi insanımız içindir. Bu hizmet devletimizindir, halkımızındır, dolaysıyla hepimizindir.

Bu çalışmalar bir sosyal aile olan dostların birlikteliğiyle gelişen ve gerçekleşen hizmetlerdir. Sizleri de bu gönüllü hizmetlerde yer almaya, gönüllü üye olmaya, çalışmalara katılmaya, MESVAK ailesi olarak birbirimize müşteri olamaya, verilen hizmetlerde vakıf üyesi olmanın farkındalığını Ahilik kültürü anlayışında yaşamanızı ve yaşatmanızı arzu ediyoruz.

Dünden bugüne birlikteliğimizde;

  • Uzun yıllar her ayın son perşembesi Perşembe Pikniği adı altına bilgi paylaşımını esas alan yemekli toplantılar yaptık.
  • Dört yıl MESVAK TSM Korosu çalışma yaptı. Yozgat, Kırıkkale Ankara’da keyifli konserler düzenledik.
  • Türkiye Noterler Birliği (TNB)ile ortaklaşa Doç. Dr. Rahmi Güvenç hocanın yönetimindeki TUMATA Grubuna müzikle terapi örneği eğlendiren, eğiten ve dinlendiren bir konser yaptık.
  • Malatya’da iki adet İŞKUR destekli ayakkabı projesi yaptık ve bunu ihtiyaçlı gençlere devrettik. Bu proje Malatya Valiliği Hasan Kavunduk Mesleki Eğitim Merkezi bünyesinde başarıyla devam etmektedir. 100’e yakın genç yetişip sanayiye geçmiştir.
  • Kırıkkale Karakeçili’de SYDV destekli 30 aileye 90 büyükbaş besi hayvanı dağıtılarak bölgede besiciliğe öncülük edildi, bir kıvılcım çakıldı. Çevrede bugün 30 civarında besi yapılmakta ve yeni bir et merkezi oluşmaktadır.
  • Mutat olarak Yerel Kalkınma Gezileri yaptık bilgi görgü ve sosyal dayanışmaya katkı sağladık.
  • Mamak Belediyesi ortaklığında yapılan Dezavantajlı Grupların İstihdamı AB Projesine ortak olduk ve başarılı uygulamaya ortak olduk.
  • 1 Temmuz 2016 da başlayan ve 6 Ekim 2016 Da açılışı yapılan MESVAK’ın yürütücü ve Teknik Eğitim Vakfı (TEKEV)’in ortak olduğu Kayıtlı İstihdamla ilgili AKÇE projesi devam etmektedir.