ANKARA (AA) Müteşebbis Gelişim Vakfı ile Mesleki Yeterlilik Akademisi arasında mesleki yeterlilik belgesi olmayan çalışanların iş gücü kaybı olmadan sınavlara hazırlanabilmeleri için uzaktan video eğitim sistemi konusunda protokol imzaladı.
Vakfın merkezinde imzalanan protokol töreninde konuşan MESVAK Başkanı Nurettin Konaklı, vakfın 1999’da iş yaşamı yetiştirme ve bölgesel kalkınmaya destek olmak amacıyla kurulduğunu söyledi.
MESVAK ile MYA’nın protokol çerçevesinde iş birliği yaptığını belirten Konaklı, çalışanları uzaktan mesleki yeterlilik video eğitim sistemi ile 279 meslek dalında Mesleki Yeterlilik Kurumu sınavlarına hazırlayacaklarını, mesleki eğitim ve belgelendirme imkanı sağlayacaklarını aktardı.
Konaklı, “Protokolle amacımız, vakfın hedef kitlesini mesleki yeterlilik belgesine ilişkin haberdar edeceğiz. İnsanlara bu konuda sunumlar yapacağız. İşveren ve işçilerin mesleki yeterlilik alanında bilgili olması için çalışmalar yapmak istiyoruz.” diye konuştu.
Online video eğitim platformu MYA Kurucu Genel Müdürü Muhammet Öztürk ise MYA’nın Türkiye’deki mesleki yeterlilik, mesleki eğitim ve gelişim alanlarındaki ilk ve tek online video eğitim platformu olduğunu hatırlattı. Uzaktan eğitim sistemi ile 18 sektör de 279 meslek dalında MYK belgesi sınavlarına hazırlayarak, başarı garantili eğitim sistemi ile başarıya ulaştırılan her bir çalışanın sınav, belge ve 54 aya varan işveren SGK primine ulaştıracaklarını kaydetti. Öztürk, Akademinin kurum ve kuruluşlar ile yapılan iş birlikleri ile kapsamını genişlettiğini aktardı.
Akademinin alanında uzman kişilerce 16 sektörde 279 meslek dalında mesleki yeterlilik belgesi almak isteyenlere eğitim vereceğine değinen Öztürk, söz konusu protokolle mesleki yeterlilik belgesi olmayan çalışanlara ulaşmak istediklerini vurguladı.